Sertleşme Sorunu ve Kalp Rahatsızlığı

Ereksiyon Sorunu ve Kalp Rahatsızlığı İlişkisi

Erektil disfonksiyon (ED), vakaların yaklaşık %70’inde koroner arter hastalığından (CAD) önce gelir. Aslında sertleşme sorunu, kalp hastalığınızın bir göstergesi olabilir. Şüpheniz varsa, en iyi çözüm önce gidip aile hekiminizle / pratisyen hekiminizle konuşmaktır.

Penisinize olan kan akışı kalbinizde başlar ve karındaki arterlerden kanı penise taşımak için dallanan daha küçük arterlere akar. Cinsel uyarımla, bu kan damarlarının kan akışını hızla arttırması gerekir. Bu kan damarları koroner arter hastalığı tarafından bloke edilirse (ateroskleroz), peniste ereksiyon sağlayamayabilir.

Sertleşme sorunu ve kalp hastalığı aynı hastalık sürecinin iki belirtisi olarak kabul edilir. Penisteki daha küçük arterler, aterosklerozdan (Damar sertleşmesi, tıkanması, yağlanması vb.) daha erken, belki de kalp hastalığı semptomlarına neden olmadan 3 veya daha fazla yıl önce etkilenir.

Önemli bir uluslararası çalışma, ereksiyon sorununa sahip erkeklerin kalp nedenlerinden dolayı ölme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur; kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılan sertleşme sorununa sahip erkekler, sertleşme sorunu olmayan erkeklerden daha fazladır.

Kalp sağlığınızı iyileştirerek ereksiyon bozukluğu riskinizi azaltabilirsiniz. Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri genellikle sigarayı bırakmanızı, kilo vermenizi ve fiziksel aktivitenizi artırmanızı önerir. Ereksiyon sorunu devam ederse, oral ilaçlar bu sorun için yaygın bir ilk tedavidir. Oral ilaçlar sizin için işe yaramıyorsa, mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezi, birçok çiftin aktif, tatmin edici bir seks hayatına dönmesine yardımcı olur.

Oral ilaçlar erektil disfonksiyonu tedavi etmek için yaygın bir ilk adımdır. Ancak herkes için, özellikle de kalp hastalığı olan erkekler için işe yaramazlar.

Kalp hastalığı için nitrat alan veya kan basıncı için alfa bloke edici maddeler alan erkekler genellikle oral sertleşme sorunu ilacı için iyi bir aday değildir. Sertleşme sorunu ilacı cevap olmadığında, başka seçenekler de vardır. Bunun için penil implantlar başarı bir çözüm olabilir.

Ereksiyon sorununa tatmin edici bir çözüm bulmak birçok erkek ve partneri için hayat değiştiren bir olgu olabilir. 200 hasta ve 120 partnerden oluşan bir çalışmada, hem erkekler hem de partnerleri penis implantının tatmin edici olduğunu bulmuşlardır. Hastaların% 92’si ve eşlerinin% 96’sı cinsel aktivitenin mükemmel veya tatmin edici olduğunu bildirmiştir.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir;