Prostat Ameliyatı Sonrası Sertleşme Bozukluğu

Ereksiyon Sorunu ve Prostat Kanseri Tedavisi İlişkisi

 

Sertleşme sorunu, prostat kanseri ameliyatından sonra potansiyel bir komplikasyondur. Radikal prostatektomi sonrası cinsel işlev bozukluğu erkeklerin %25-75’ini etkiler.

Ereksiyonu kontrol eden sinirler prostata çok yakındır ve prostat kanseri tedavisi sırasında yaralanabilir ya da hasar görebilir. Dolayısı ile prostat kanseri tedavileri, geçici veya kalıcı olarak ereksiyon alma yeteneğinizi etkileyebilir. Prostat kanseri tedavisi sonunda normal cinsel işlev geri gelmezse, tedavi seçenekleri mevcuttur.

Prostat kanseri tedavisinden sonra normal cinsel işleve geri dönüş, ameliyat öncesi cinsel yaşamınıza, destekleyici bir partnere, kanserin evresine ve ameliyatın kendisine bağlıdır.

Birçok erkek prostat kanseri tedavisinden 3 ila 6 ay sonra normal ereksiyonlara dönüş görmeye başlar. Diğer erkekler ereksiyonlarının geri dönmediğini fark ederler. Ereksiyon sorunu devam ederse, her erkek için tedavi seçenekleri vardır.

Kanser tedavinizden 6 ay sonra ereksiyonunuzun geri dönüşünü görmediğinizi düşünüyorsanız, hangi seçeneklerin sizin için uygun olabileceği konusunda ürologunuzla konuşun.

Sertleşme sorunu tedaviniz oral ilaçlarla ameliyattan önce başlayabilir. İyileşme sırasında penise kan akışını arttırmaya yardımcı olmak için ameliyattan sonra bir penis pompası eklenebilir.

Sertleşme sorunu devam ederse, mutluluk çubuğu bir seçenek olabilir. İmplant vücudun içine gizlenmiştir ve istenildiği zaman ve yerde ereksiyon desteği sunar.

ED’ye tatmin edici bir çözüm bulmak birçok erkek ve partneri için hayat değiştiren bir olgu olabilir. 200 hasta ve 120 partnerden oluşan bir çalışmada, hem erkekler hem de partnerleri penis implantının tatmin edici olduğunu bulmuşlardır. Hastaların% 92’si ve eşlerinin% 96’sı cinsel aktivitenin mükemmel veya tatmin edici olduğunu bildirmiştir.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir