Ereksiyon Sorunu

Ereksiyon Sorunu'nu Anlamak

Erektil Disfonksiyon (ED), birçok erkeği ve partnerini etkileyen yaygın bir durumdur. Yatak odasında başlayabilir, ancak erkeğin öz saygısı ve ilişkileri üzerinde derin bir etkisi olabilir.

ED, cinsel ilişkiye girecek kadar sağlam bir ereksiyona ulaşamama veya sürdürememe durumudur. En temel ifade ile penis, seks yapmaya izin verecek kadar sertleşemez. Bu durum maalesef erkek ve partneri için aynı derecede yıkıcı olabilir.

ED, penise kan akışı sınırlı olduğunda veya sinirler hasar gördüğünde gerçekleşir. ED’nin nedenleri arasında diyabet, kalp hastalığı, prostat kanseri tedavisi, depresyon, anksiyete ve bazı ilaçların yan etkileri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir. Stres, uyku eksikliği, sigara içme ve aşırı alkol kullanımı da performansınızı etkileyebilir. Başka bir deyişle, ED her etnik köken, yaş ve yaşam tarzındaki erkekleri etkileyebilir.

Ancak ED’li her bir erkeğin, kendine güvenini yeniden kazanması, aktif ve tatmin edici bir cinsel yaşam elde etmesi için umudu vardır.

BELİRTİ VE BULGULAR

ED’yi ilk kez deneyimlediğinizde biraz şaşırabilirsiniz. Aslında, 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından fazlası bir dereceye kadar ED’den mustariptir. Denemenizin % 50’sinden daha fazla ereksiyon olamıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

BİR KADIN OLARAK PARTNERİM İLE NASIL KONUŞURUM?

BİLGİ ALIN

ED yaygın bir tıbbi sorundur. Hem fiziksel hem de duygusaldır, ancak bu onu olduğu gibi kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. En önemlisi, ED tedavi edilebilir bir hastalıktır. ED hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar yararlı ve olumlu olur. Doktorunuza gidin ve sorular sorun. Bunda çekinilecek hiçbir taraf yok.

HASSAS VE DÜRÜST OLUN

ED’li bir erkek cinsel yaşamdan ve partnerinden soğuyabilir. Ancak sabırlı olun. Artık arzu edilmediğini düşünerek kendinizi suçlayabilirsiniz ya da onu suçlayabilir ve sadakatsizlikten şüphelenebilirsiniz. Dürüst olun ve ikinizin de ne beklediğinden bahsedin.

Seks sırasında değişiklikler fark ettiyseniz, mutlaka partnerinizle konuşun. Zor olsa da, ED hakkında konuşmak sizi daha da yakınlaştırabilir ve ilişkinizi güçlendirebilir.

DOĞRU ZAMANI YAKALAYIN

Konuşmak için partnerinizin ve sizin rahat hissettiğiniz bir zaman ve ortam bulun. Bu konuşma asla cinsel birleşme sırasında, öncesinde ya da sonrasında olmamalıdır. İletişim anahtardır. TV’yi ve cep telefonlarını kapatın. Derin bir nefes alın ve bu tartışmayı yapmaktan korkmayın. İlişkinizi nasıl etkilediğinden ziyade ED’yi çözmenin yollarına odaklanın. Bu konuda konuşmaya hazır değilse, bir doktorla konuşup konuşmayacağına sorun.

Eşinizin ED hakkında konuşmaya açık olması, en büyük engeli aşmaktır. Ancak, bu sadece bir hap almak kadar kolay olmayabilir. Her ikiniz için de kabul edilebilir çözümler bulmaya çalışın. Birbirinizle açık bir şekilde konuşmaktan korkmayın. Birçok çift, samimiyete, öpmeye, sarılmaya, vb. odaklandıklarında birbirlerini daha fazla arzuladıklarını söylemektedir. ED çözümleri hakkında konuşmak, her ikinizi de daha sağlıklı yaşam tarzı seçimlerine yönlendirebilir.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir