Erektil Disfonksiyon (ED)

Erektil Disfonksiyon’u (ED) Anlamak

Erektil Disfonksiyon (ED), birçok erkeği ve partnerini etkileyen yaygın bir durumdur. Yatak odasında başlayabilir, ancak erkeğin öz saygısı ve ilişkileri üzerinde derin bir etkisi olabilir.

ED, cinsel ilişkiye girecek kadar sağlam bir ereksiyona ulaşamama veya sürdürememe durumudur. En temel ifade ile penis, seks yapmaya izin verecek kadar sertleşemez. Bu durum maalesef erkek ve partneri için aynı derecede yıkıcı olabilir.

ED, penise kan akışı sınırlı olduğunda veya sinirler hasar gördüğünde gerçekleşir. ED’nin nedenleri arasında diyabet, kalp hastalığı, prostat kanseri tedavisi, depresyon, anksiyete ve bazı ilaçların yan etkileri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir. Stres, uyku eksikliği, sigara içme ve aşırı alkol kullanımı da performansınızı etkileyebilir. Başka bir deyişle, ED her etnik köken, yaş ve yaşam tarzındaki erkekleri etkileyebilir.

Ancak ED’li her bir erkeğin, kendine güvenini yeniden kazanması, aktif ve tatmin edici bir cinsel yaşam elde etmesi için umudu vardır.

Belirti ve Bulgular

ED’yi ilk kez deneyimlediğinizde biraz şaşırabilirsiniz. Aslında, 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından fazlası bir dereceye kadar ED’den mustariptir. Denemenizin % 50’sinden daha fazla ereksiyon olamıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bir Kadın Olarak Partnerim ile Nasıl Konuşurum?

Bilgi Alın

ED yaygın bir tıbbi sorundur. Hem fiziksel hem de duygusaldır, ancak bu onu olduğu gibi kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. En önemlisi, ED tedavi edilebilir bir hastalıktır. ED hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar yararlı ve olumlu olur. Doktorunuza gidin ve sorular sorun. Bunda çekinilecek hiçbir taraf yok.

Hassas ve Dürüst Olun

ED’li bir erkek cinsel yaşamdan ve partnerinden soğuyabilir. Ancak sabırlı olun. Artık arzu edilmediğini düşünerek kendinizi suçlayabilirsiniz ya da onu suçlayabilir ve sadakatsizlikten şüphelenebilirsiniz. Dürüst olun ve ikinizin de ne beklediğinden bahsedin.

Seks sırasında değişiklikler fark ettiyseniz, mutlaka partnerinizle konuşun. Zor olsa da, ED hakkında konuşmak sizi daha da yakınlaştırabilir ve ilişkinizi güçlendirebilir.

Doğru Zamanı Yakalayın

Konuşmak için partnerinizin ve sizin rahat hissettiğiniz bir zaman ve ortam bulun. Bu konuşma asla cinsel birleşme sırasında, öncesinde ya da sonrasında olmamalıdır. İletişim anahtardır. TV’yi ve cep telefonlarını kapatın. Derin bir nefes alın ve bu tartışmayı yapmaktan korkmayın. İlişkinizi nasıl etkilediğinden ziyade ED’yi çözmenin yollarına odaklanın. Bu konuda konuşmaya hazır değilse, bir doktorla konuşup konuşmayacağına sorun.

Eşinizin ED hakkında konuşmaya açık olması, en büyük engeli aşmaktır. Ancak, bu sadece bir hap almak kadar kolay olmayabilir. Her ikiniz için de kabul edilebilir çözümler bulmaya çalışın. Birbirinizle açık bir şekilde konuşmaktan korkmayın. Birçok çift, samimiyete, öpmeye, sarılmaya, vb. odaklandıklarında birbirlerini daha fazla arzuladıklarını söylemektedir. ED çözümleri hakkında konuşmak, her ikinizi de daha sağlıklı yaşam tarzı seçimlerine yönlendirebilir.

Ereksiyon Sorunu ve Diyabet İlişkisi

Diyabetli erkekler birçok zorlukla karşı karşıyadır, ancak az sayıda sorun, özellikle genç erkekler için erektil disfonksiyondan (ED) daha sinir bozucudur. Diyabetli erkeklerin yarısında diyabetin neden olduğu cinsel sorunlar bulunur.

Kan şekeri seviyeleri kontrolden çıktığında, vücudunuzda sinir ve kan damarı hasarı meydana gelir. Sinir hasarı, cinsel uyarımı ereksiyona dönüştürme yeteneğini bozar. Zayıf kan dolaşımı penise giden kan akışını azaltır. Dolayısıyla sert bir penis ve cinsel tatmin için yeterince uzun süren bir ereksiyon elde etme yeteneğini olumsuz yönde etkilerler.

ED ve diyabet iki ayrı durum olmasına rağmen, el ele gitme eğilimindedirler. Diyabetli erkeklerin yarısının tanı koyulmasından itibaren 10 yıl içinde ED yaşama ihtimalleri yüksektir. Bazı erkekler için, özellikle 45 yaşından küçük erkeklerde henüz teşhis edilmemiş olsa bile, ED diyabetin ilk belirtisi olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, ED kendine güven ve ilişkilere zarar verebilir.

ED tedavisinde ilk amaç diyabetinizi yönetmektir. Bu, kan şekerinizi ve kan basıncınızı kontrol altında tutmayı içerir. ED devam ederse, tedaviler mevcuttur. Oral ilaçlar yaygın bir ilk terapi olmakla birlikte, diyabetli tüm erkekler için uygun değildir. Bunun için Penil implant bir seçenek olabilir. İmplant vücudun içine gizlenmiştir. İstenildiği zaman ve yerde ereksiyon desteği sunar.

Diyabetli erkeklerin ED yaşamaları diyabetsiz erkeklere göre 3 kat daha fazladır ve onları diyabetsiz olanlara göre 10-15 yıl daha önce etkiler. Diyabetli erkeklerin ED tedavisini ilaç tedavisi dışında sürdürme olasılığı daha yüksektir. Buna paralel olarak penil implantlar birçok çiftin aktif, tatmin edici bir seks hayatına dönmesine yardımcı olmuştur.

ED’ye tatmin edici bir çözüm bulmak, birçok erkek ve partneri için hayat değiştiren bir durum olabilir. 200 hasta ve 120 partnerden oluşan bir çalışmada, hem erkekler hem de partnerleri penis implantlarının tatmin edici olduğunu bulmuşlardır. Hastaların% 92’si ve eşlerinin% 96’sı cinsel aktivitenin mükemmel veya tatmin edici olduğunu bildirmiştir.

Ereksiyon Sorunu ve Kalp Rahatsızlığı İlişkisi

Erektil disfonksiyon (ED), vakaların yaklaşık% 70’inde koroner arter hastalığından (CAD) önce gelir. Aslında ED, kalp hastalığınızın bir göstergesi olabilir. Şüpheniz varsa, en iyi çözüm önce gidip aile hekiminizle / Pratisyen Hekiminizle konuşmaktır.

Penisinize olan kan akışı kalbinizde başlar ve karındaki arterlerden kanı penise taşımak için dallanan daha küçük arterlere akar. Cinsel uyarımla, bu kan damarlarının kan akışını hızla arttırması gerekir. Bu kan damarları koroner arter hastalığı tarafından bloke edilirse (ateroskleroz), peniste ereksiyon sağlayamayabilir.

ED ve kalp hastalığı aynı hastalık sürecinin iki belirtisi olarak kabul edilir. Penisteki daha küçük arterler, aterosklerozdan (Damar sertleşmesi, tıkanması, yağlanması vb.) daha erken, belki de kalp hastalığı semptomlarına neden olmadan 3 veya daha fazla yıl önce etkilenir. Önemli bir uluslararası çalışma, ED’li erkeklerin kalp nedenlerinden dolayı ölme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur; kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılan ED’li erkekler ED’si olmayan erkeklerden daha fazladır.

Kalp sağlığınızı iyileştirerek ED riskinizi azaltabilirsiniz. Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri genellikle sigarayı bırakmanızı, kilo vermenizi ve fiziksel aktivitenizi artırmanızı önerir. ED devam ederse, oral ilaçlar ED için yaygın bir ilk tedavidir. Oral ilaçlar sizin için işe yaramıyorsa, Penil implantlar birçok çiftin aktif, tatmin edici bir seks hayatına dönmesine yardımcı olur.

Oral ilaçlar ED’yi tedavi etmek için yaygın bir ilk adımdır, ancak herkes için, özellikle de kalp hastalığı olan erkekler için işe yaramazlar. Kalp hastalığı için nitrat alan veya kan basıncı için alfa bloke edici maddeler alan erkekler genellikle oral ED ilacı için iyi bir aday değildir. ED ilacı cevap olmadığında, başka seçenekler de vardır. Bunun için Penil implantlar başarı bir çözüm olabilir.

ED’ye tatmin edici bir çözüm bulmak birçok erkek ve partneri için hayat değiştiren bir olgu olabilir. 200 hasta ve 120 partnerden oluşan bir çalışmada, hem erkekler hem de partnerleri penis implantının tatmin edici olduğunu bulmuşlardır. Hastaların% 92’si ve eşlerinin% 96’sı cinsel aktivitenin mükemmel veya tatmin edici olduğunu bildirmiştir.

Ereksiyon Sorunu ve Prostat Kanseri Tedavisi İlişkisi

Erektil disfonksiyon (ED), prostat kanseri tedavisinden sonra potansiyel bir komplikasyondur. Radikal prostatektomi sonrası cinsel işlev bozukluğu erkeklerin% 25-75’ini etkiler.

Ereksiyonu kontrol eden sinirler prostata çok yakındır ve prostat kanseri tedavisi sırasında yaralanabilir ya da hasar görebilir. Dolayısı ile prostat kanseri tedavileri, geçici veya kalıcı olarak ereksiyon alma yeteneğinizi etkileyebilir. Prostat kanseri tedavisi sonunda normal cinsel işlev geri gelmezse, tedavi seçenekleri mevcuttur.

Prostat kanseri tedavisinden sonra normal cinsel işleve geri dönüş, ameliyat öncesi cinsel yaşamınıza, destekleyici bir partnere, kanserin evresine ve ameliyatın kendisine bağlıdır. Birçok erkek prostat kanseri tedavisinden 3 ila 6 ay sonra normal ereksiyonlara dönüş görmeye başlar. Diğer erkekler ereksiyonlarının geri dönmediğini fark ederler. ED devam ederse, her erkek için tedavi seçenekleri vardır. Kanser tedavinizden 6 ay sonra ereksiyonunuzun geri dönüşünü görmediğinizi düşünüyorsanız, hangi seçeneklerin sizin için uygun olabileceği konusunda ürologunuzla konuşun.

ED tedaviniz oral ilaçlarla ameliyattan önce başlayabilir. İyileşme sırasında penise kan akışını arttırmaya yardımcı olmak için ameliyattan sonra bir penis pompası eklenebilir. ED devam ederse, penis implantı bir seçenek olabilir. İmplant vücudun içine gizlenmiştir ve istenildiği zaman ve yerde ereksiyon desteği sunar.

ED’ye tatmin edici bir çözüm bulmak birçok erkek ve partneri için hayat değiştiren bir olgu olabilir. 200 hasta ve 120 partnerden oluşan bir çalışmada, hem erkekler hem de partnerleri penis implantının tatmin edici olduğunu bulmuşlardır. Hastaların% 92’si ve eşlerinin% 96’sı cinsel aktivitenin mükemmel veya tatmin edici olduğunu bildirmiştir.